Оподаткування подарунків – Toremfinance

Оподаткування подарунків

Трапляються випадки, коли підприємства в знак подяки за сумлінну працю чи на честь урочистих подій презентують своїм працівникам різноманітні подарунки не у грошовій формі. Виникає питання: як на ці ситуації дивляться податківці та чи не виникнуть податкові ризики з цього приводу? Тож, розглянемо всі можливі податкові наслідки таких подій.

 

ПДФО

Перш за все більшість бухгалтерів приділяють увагу оподаткуванню подарунків податком на доходи фізичних осіб, оскільки подарунок підпадає під визначення додаткового блага згідно п. 14.1.47 ПКУ. Нагадаємо, що згідно п. 165.1.39, якщо вартість подарунку не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, то такий подарунок не оподатковують ПДФО. У 2017 році ця сума не повинна перевищувати 800 грн. Вартість подарунку визначають за правилом звичайної ціни.

Якщо ж вартість подарунку, визначена за правилом звичайної ціни, перевищує 25% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року, то з зарплати працівника, який отримав даний подарунок, потрібно утримати ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта (п.164.5. ПКУ). Коефіцієнт розраховується за наступною формулою:

К = 100/(100 – Ставка податку)

Оскільки в 2017 році ставка ПДФО становить 18%, то К=1,219512. Отже базою оподаткування подарунку буде його вартість помножена на натуральний коефіцієнт.

Що стосується військового збору, то об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, тобто ті самі, що й для ПДФО. Але при цьому п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не передбачено застосування до військового збору коефіцієнта, установленого п. 164.5 ПКУ. Тому в разі надання працівнику подарунку, базою оподаткування військовим збором буде вартість такого подарунку, розрахована за звичайними цінами без урахування натурального коефіцієнта.

 

ЄСВ

П.1 ч.1 ст.7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” визначає, що базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Разом з тим постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 затверджено перелік видів виплат, як у грошовій так і в натуральній формі, на які не нараховується єдиний внесок. Отже, якщо вид подарунка працівнику не вказаний у постанові КМУ №1170, то вартість такого подарунку є базою для нарахування ЄСВ.

 

ПДВ

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Постачання товарів/послуг включає в себе безоплатну передачу майна іншій особі, постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (п.п.«в» п. 14.1.185 ПКУ). Пунктом 188.1 ПКУ визначено базу оподаткування операцій з постачання товарів/послуг. Таким чином, операції з надання подарунків працівникам, для такого підприємства – платника ПДВ є об’єктом оподаткування ПДВ, при здійсненні яких ПДВ нараховується у загальновстановленому порядку.

Водночас платник податку при придбанні подарунів включає суми ПДВ, сплачені (нараховані) при їх придбанні, до складу податкового кредиту за наявності складеної та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Одночасно згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексу для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами у разі якщо такі товари призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

В даному випадку, цілком справедливе буде питання: чи не виникає подвійного оподаткування ПДВ таких операції? Тож, варто зазначити, що до безоплатної передачі товару (подарунка), податкові зобов’язання нараховуються відповідно до п. 185.1 ПКУ, база оподаткування ПДВ визначається згідно з п. 188.1 ПКУ. Податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу також не нараховуються.

Отже, перед тим як нагородити працівника цінними подарунками, треба зважити всі плюси та мінуси такої операції. Можливо більш доречно з економічної точки зору буде прийняти якесь інше рішення, щодо відзначення заслуг своїх співробітників.

 

Автор статті Бухгалтер-експерт компанії Торем Фінанс Ігор Василенко

08.11.17

Also we recommend

News
Виправлення помилок у звіті про фін. результат
05.09.17
Відповідно до п. 134.1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) починаючи з 2015 року, об’єктом оподаткування податком на прибуток є - прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату
News
Облік ремонту орендованих ОЗ
05.09.17
У багатьох випадках суб’єкти господарювання не мають власного нерухомого майна, і тому для здійснення господарської діяльності доводиться орендувати площі для розміщення в них офісів, торгових або виробничих приміщень, складів, тощо.
News
Повернення коштів з ПДВ-рахунку
05.09.17
Нещодавно свої роз’яснення з цього питання висловила ДФС у Тернопільській області. Згідно з якими, якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму.
News
Резерв відпусток: право чи обов’язок?
03.10.17
Багато бухгалтерів нехтують формуванням забезпечення для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток працівникам (резерв відпусток), вважаючи, що нарахування такого забезпечення – це їх право, а не обов’язок.

Trust
our experts

We share your concerns
and are well aware of what you deal with
2017 Toremfinance. All rights reserved Digital Community